Vplyv médií na štrajk učiteľov

Autor: Ulrika Schwabik | 30.11.2012 o 19:57 | (upravené 30.11.2012 o 20:02) Karma článku: 7,73 | Prečítané:  1144x

  Vplyv médií na celospoločenské dianie je nespochybniteľný. Formuje myšlienky, názory, či konečné postoje k určitým javom a predmetom. Dokáže vytvoriť tzv. masový verdikt a určovať pohyb na osi normálnosť-nenormálnosť, prirodzenosť-neprirodzenosť, správnosť-nesprávnosť a podobne. Médiá disponujú persuazívnou funkciou, resp. schopnosťou a sú preto nepochybne nielen tvorcami verejnej mienky, ale aj prostriedkami manipulácie. Či už pristupujú k jednotlivým otázkam s úmyslom presviedčať alebo je tento prístup vecou náhody, stále je tu prítomný prvok globálnej komunikácie, ktorá so sebou prináša posolstvo či účinok na publikum. Výnimkou nie je ani aktuálny problém štrajku učiteľov, ktorý je denno-denne prezentovaný rôznymi médiami, avšak nie stále tým správnym spôsobom. Ak si v rámci kultúrneho povedomia vážime vzdelanie, alebo si túto skutočnosť máme uvedomiť, tak nás v tom v majú utvrdzovať aj médiá, ktorých úloha je nepodceniteľná.  

 

 

 

Moje prvé intenzívnejšie stretnutie s touto témou sa uskutočnilo prostredníctvom relácie Pod lampou, ktorej cieľom bolo poukázať na závažnosť tohto problému a dôjsť k určitým alternatívnym riešeniam, samozrejme aj s vytvorením adekvátneho povedomia vo vnímaní divákov. Sklamaním pre sympatizujúceho percipienta daného účelu bola nízka argumentačná schopnosť hostí, ktorí sa mali chopiť roly obhajcov a poukázať na skutočné dôvody neúnosnej situácie v školstve a na nevyhnutné potreby zvýšenia platov - veď v konečnom dôsledku ide naozaj o nedostatok financií. Momentálne nie je otázkou štrajku inovácia a invencia v tejto oblasti, vzhľadom na to, že takéto problémy nie sú len synchrónnou, ale aj diachrónnou záležitosťou a nikdy neupadnú do zabudnutia. Teda by aspoň nemali, pokiaľ sa práci v školstve budú venovať kompetentní pedagógovia, ktorí nebudú nútení odísť za perspektívnejšími možnosťami. Vrátim sa však k pointe. Relácia, aj napriek úmyslu podporiť stranu učiteľov a vyzdvihnúť dôležitosť vzdelávacieho sektora, nedopadla podľa očakávaní a diváci nedostali dostatočný podnet k tomu, aby sa k nim priklonili.

Prínosným spôsobom však prispela anketa internetového denníka SME, v ktorej boli oslovení vplyvní ľudia za účelom vyjadrenia svojho názoru na štrajk. Medzi týmito osobnosťami sa nachádzali spisovatelia, podnikatelia, herci, kňazi, lekári, rôzni umelci, či športovci. Skutočne išlo o objektívny prierez názorov z rôznorodých oblastí, čo čitateľa presvedčilo o dôležitosti podpory štrajku.

Stránka www.najmama.sk zasa upútala titulkom Štrajk učiteľov v plnom prúde: Kde ste dali svoje dieťa? Takáto formulácia nadpisu vôbec nevytvára pozitívne asociácie, len upozorňuje na komplikácie, ktoré pedagógovia svojím konaním spôsobujú. Článok síce nakoniec ponúka možnosti riešení vzniknutého problému, ale mnoho používateľov internetu si často všíma iba titulky, na základe ktorých sa rozhoduje, či k samotnému príspevku pristúpi bližšie alebo nie. Konotácia úvodných slov je preto veľmi dôležitá a treba si dávať pozor na ich formuláciu.

Všeobecne mám ale pocit, že médiá sa k danej situácii stavajú ľahostajne a ostávajú len na akejsi informačnej rovine - poukazujú na komplexný stav bez akéhokoľvek výsledného stanoviska. A to je vzhľadom na ich moc trocha smutné, pretože ak sa stotožňujeme s myšlienkou vzdelanostného rastu, tak by sme ju určite mali podporovať.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?